W tym samym czasie Nash wprowadził na rynek Nash Rambler, pierwszy odnoszący sukcesy nowoczesny samochód kompaktowy wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych, podczas gdy modele standardowe produkowane przez krajowych producentów samochodów „wielkiej trójki” powiększały się coraz bardziej, oferując coraz większe ilości wykończenia chromowanego, a luksus został potwierdzony przez Cadillac Eldorado Brougham. Rynki w Europie poszerzyły się o nowe małe samochody, jak również drogie wielkie touroperatory (GT), takie jak Ferrari America.

Holowanie prowizoryczne

Rynek zmienił się w latach 60-tych, gdy amerykańscy producenci samochodów „wielkiej trójki” zaczęli zmagać się z konkurencją ze strony samochodów importowanych, europejscy producenci przyjęli zaawansowane technologie, a Japonia stała się krajem produkującym samochody. Japońskie firmy, takie jak Toyota Corolla, Toyota Corona, Nissan Sunny czy Nissan Bluebird, zaczęły w połowie lat sześćdziesiątych eksportować do Japonii niektóre ze swoich najpopularniejszych samochodów sprzedawanych na całym świecie.  Więcej na blog wypożyczalni samochodów.

Sukces modeli Rambler w kompaktowych rozmiarach amerykańskich Motors skłonił GM i Forda do wprowadzenia w 1960 r. własnych samochodów o zmniejszonych rozmiarach. Silniki o wysokich osiągach stały się głównym przedmiotem marketingu amerykańskich producentów samochodów, czego przykładem są ery samochodów mięśniowych. W 1964 r. Ford Mustang rozwinął nowy segment rynku – samochód kucyk. Wśród nowych modeli do rywalizacji z Mustangiem znalazły się Chevrolet Camaro, AMC Javelin i Plymouth Barracuda.

wynajem lawety przy wypadku

Holowanie przez profesjonalistów

Przywóz zmonopolizowany oraz produkcja odznak wzrosła w Stanach Zjednoczonych i Zjednoczonym Królestwie w wyniku konsolidacji rynku przez połączone grupy, takie jak British Motor Corporation. Firma BMC, która po raz pierwszy pojawiła się w 1959 roku pod marką Austin i Morris, wprowadziła na rynek pod marką Mini, oszczędzając miejsce i wyznaczając trendy w zakresie silników poprzecznych, napędu na przednie koła, niezależnego zawieszenia i monokonstrukcji Mini, aż do 1969 roku, kiedy to Mini stało się samodzielnym markiem.
Konkurencja wzrosła wraz z zamknięciem fabryki Studebaker, pionierskiego producenta samochodów, a tendencja do konsolidacji dotarła do Włoch, gdzie producenci niszowi, tacy jak Maserati, Ferrari i Lancia, zostali przejęci przez większe firmy.

Do końca dekady liczba marek samochodowych znacznie się zmniejszyła. Rozwój technologiczny obejmował szerokie zastosowanie niezależnych zawiesin, szersze zastosowanie wtrysku paliwa oraz rosnącą koncentrację na bezpieczeństwie w projektowaniu samochodów. W latach 60-tych XX wieku do innowacji należały: silnik Wankla, turbina gazowa i turbosprężarka. Spośród nich tylko ostatni, zetknięty, zapoczątkowany przez General Motors i przyjęty przez BMW i Saab, był później wykorzystywany na rynku masowym w latach 80-tych przez Chryslera.
Mazda kontynuowała rozwój silnika Wankla, pomimo problemów z długowiecznością, emisją spalin i oszczędnością paliwa. Inni koncesjonariusze Wankelu, w tym Mercedes-Benz i GM, z powodu problemów inżynieryjnych i produkcyjnych, a także wniosków z kryzysu naftowego z 1973 r., nigdy nie wprowadzali swoich projektów do produkcji.