Prędkość podróżowania utrzymywała się na stałym poziomie aż do połowy XVIII wieku. Reformy zaufania, nowe metody budowy dróg i udoskonalona konstrukcja autokarów doprowadziły do trwałego wzrostu komfortu i prędkości przeciętnej podróży – od średnio 2 dni na trasie Cambridge-Londyn w 1750 r. do 7 godzin w 1820 r. Robert Hooke pomógł w budowie pierwszych autokarów podwieszanych sprężynami w latach 60-tych i wprowadzono koła zębate z hamulcami z żelazną obręczą, poprawiając charakterystykę autokaru.

W 1754 roku firma z Manchesteru uruchomiła nową usługę pod nazwą „Latający Trener”. Został on ogłoszony następującym ogłoszeniem: „Bez względu na to, jak niesamowite może się wydawać, ten autokar faktycznie (z wykluczeniem wypadków) dotrze do Londynu za cztery i pół dnia po wyjeździe z Manchesteru”. Podobna usługa została rozpoczęta z Liverpoolu trzy lata później, przy użyciu autokarów z podwieszeniem stalowym sprężynowym. Ten autokar podróżował do Londynu z prędkością ośmiu mil na godzinę z niespotykaną dotąd szybkością trzech dni.

Busy Białystok Modlin – w jeszcze lepszej cenie

Jeszcze bardziej dramatyczną poprawę prędkości autokaru dokonał John Palmer na poczcie brytyjskiej, który zamówił flotę autokarów pocztowych do dostarczenia poczty na terenie całego kraju. Jego eksperymentalny trener wyjechał z Bristolu o godzinie 16:00 2 sierpnia 1784 r. i dotarł do Londynu zaledwie 16 godzin później.

Złoty wiek dyliżansów przypadł na okres Regencji, od 1800 do 1830 roku. Era ta przyniosła znaczną poprawę w projektowaniu autokarów, szczególnie przez Jana Besanta w 1792 i 1795 roku. Jego autokar miał znacznie lepsze właściwości jezdne i układ hamulcowy, a także nowość, która zapobiegała wypadaniu kół podczas jazdy. Obadiah Elliott zarejestrował pierwszy patent na pojazd wyposażony w amortyzator sprężynowy. Każde koło miało po dwie wytrzymałe stalowe sprężyny piórowe z każdej strony, a nadwozie wózka było mocowane bezpośrednio do sprężyn przymocowanych do osi. W tym czasie dokonano również stałych ulepszeń w zakresie budowy dróg, przede wszystkim dzięki powszechnemu wdrażaniu dróg Macadam w górę i w dół kraju. W tym okresie autokary podróżowały z prędkością około 12 mil na godzinę i znacznie zwiększyły poziom mobilności w kraju, zarówno w odniesieniu do osób, jak i poczty. Każda trasa obsługiwana była przez średnio cztery wagony osobowe w tym samym czasie – dwa w obu kierunkach i dwie części zamienne w przypadku awarii na trasie. Polecamy busy Białystok Modlin.

Busy - przewozy do Francji z Białegostoku

Wygodne podróżowanie tylko z Ankar Białystok

Rozwój kolei w latach 30. położył kres dyliżansom w Europie i Ameryce, przy czym tylko kilka przedsiębiorstw przetrwało, świadcząc usługi w zakresie krótkich podróży i wycieczek aż do początków XX wieku. Operatorzy tych pojazdów ciągnionych przez konie zakupili pierwsze autokary. W. C. Standerwick z Blackpool w Anglii zakupił swój pierwszy węgiel samochodowy w 1911 r, a Royal Blue od Bournemouth zakupił swój pierwszy węgiel samochodowy w 1913 r. Początkowo autokary były wykorzystywane wyłącznie do wycieczek.